make your own site

Ako imaš više od 15, a manje od 30 godina starosti i 

Učenik si: 

popunjavaš zahtev za sticanje statusa zadrugara na uvid podnosiš: 

ličnu kartu ili pasoš 

potvrdu o redovnom školovanju.


Student si a nemaš više od 26 godina starosti:

popunjavaš zahtev za sticanje statusa zadrugara na uvid podnosiš:

ličnu kartu ili pasoš

indeks ili potvrdu sa fakulteta da si na redovnom školovanju. 


Nezaposleno lice: 

popunjavaš zahtev za sticanje statusa zadrugara na uvid podnosiš: 

ličnu kartu ili pasoš



Članstvo u omladinskoj zadruzi traje 1 kalendarsku godinu. Na početku svake kalendarske godine potrebno je ponovo popuniti zahtev za sticanje statusa zadrugara i podneti potrebne dokaze o ispunjenju uslova za sticanje svojstva zadrugara (obnova članstva). 

 





Kada si postao naš član imaš i odgovarajuća prava i obaveze, a to su: 



Član omladinske zadruge ostvaruje svoja prava, obaveze i odgovornosti utvrđene Zakonom i Statutom omladinske zadruge pod jednakim uslovima sa drugim članovima omladisnke zadruge.

Član omladinske zadruge ima pravo da bude radno angažovan na odgovarajućem radnom mestu, a to je mesto koje mu odgovara po završenoj školi, posebnim znanjima i veštinama, kao i afinitetima koje on ima.

Po upućivanju na rad zadrugar je osiguran u slučaju povrede na radu, ima pravo i obavezu da koristi sredstva i mere zaštite na radu koje obezbeđuje poslodavac.

Po završetku posla ili isteku prvog meseca angažovanja ostvaruje naknadu za rad prema predviđenom ugovoru sa poslodavcem. Isplata ugovorene naknade se vrši dan po uplati sredstava od strane poslodavca.

Zadrugar ima pravo da bude informisan o radu omladinske zadruge, da podnosti predloge i inicijative u vezi poboljšavanja organizacije i uslova rada, da aktivno učestvuje u iznalaženju mogućnosti zapošljavanja.

Prilikom angažovanja član omladinske zadruge ima obaveze da poverene poslove obavlja lično, kvalitetno i u predviđenom roku, da se pridržava radne i tehnološke discipline u preduzeću, da nadoknadi štetu zadruzi ili preduzeću koju je prouzrokovao namerno ili iz nepažnje.


Godišnja članarina se utvrđuje početkom svake kalendarske godine i odbija se od prve ostvarene zarade zadrugara u toj godini.


ČESTA PITANJA OMLADINACA

1.) Da li novac dobijam odmah po završetku posla?
Novac se ne može podići tog dana po završetku posla zbog fakturisanja, obračuna, uplate poreza i doprinosa državi.
Novac se dobija u roku od 7 do mesec dana nakon završenog posla u zavisnosti od poslodavca za koga se obavlja posao. Za svaki odrađeni posao potrebno je da od poslodavca dobijemo potvrdu za fakturisanje.
Po uplati od strane poslodavca na račun zadruge, novac se prebacuje na račun omladinca ili dolazi po novac u zadrugu u zavisnosti od toga kako se omladinac dogovorio sa zadrugom.

2.) Da li mogu da budem član više omladinskih zadruga?
Omladinac može da bude član više omladinskih zadruga, ali ne može u isto vreme da bude angažovan preko 2 ili više zadruga.
Ukoliko je omladinac nezaposleno lice u njegovom interesu je da radi preko jedne zadruge koja će izvršiti prijavu na obavezno socijalno osiguranje.

3.) Koja je moja cena sata ili dnevnica?
Cenu sata omladinca ili dnevnicu uvek govorimo u neto iznosu, odnosno čistu zaradu omladinca.

4.) Koliko zadruga uzima od moje zarade?
Usluga zadruge uvek ide na teret poslodavca, a nikada na teret omladinca, samim tim zadruga ne uzima određeni deo ili procenat omladincima. Jedino što se plaća to je članarina zadruge koja je na godišnjem nivou (od januara do decembra jedne kalendarske godine, ne od datuma učlanjenja) 400 dinara i ona se odbija od prve zarade uglavnom u februaru mesecu.

5.) Šta se desi ako ne odem na posao?
Zauzima se mesto omladincu koji je mogao da zaradi dnevnicu, kao i posao kod poslodavca da ne bude odrađen za planirani period.
Prilikom učlanjenja dogovaramo se koje bi poslove najviše voleli da omladinci rade, kažemo koji su to opisi poslova koje inače imamo. U slučaju da u tom trenutku nemamo posao za koji je omladinac zainteresovan, jednostavno čekamo dok takva vrsta posla ne iskoči. Naravno da omladinac može bezbroj puta da odbije posao u zavisnosti od toga da mu ne odgoavara satnica, gde se radi, kada je isplata, uslovi rada, ali kada se dogovorimo da se posao odradi, očekujemo da se takvo obećanje ispuni.
Ukoliko se dogovorimo da se određeni posao odradi, a omladinac shvati da ne može da ode taj dan na posao, samo je potrebno da nas blagovremeno obavesti kako bi mogli da nađemo zamenu.